Американско изследване доказа, че са неподготвени
Снимка: Guliver / iStock
Национално проучване в САЩ сред родители показа как те реагират, когато децата им имат нужда от спешна медицинска помощ. И установи, че често те са неадекватни, преувеличават опасността, други пък я неглижират или не правят това, което е най-необходимо в дадения момент.
Изгаряне, задушаване, поглъщане на лекарство... Как реагират родителите в тези спешни ситуации показа американско проучване.
То е направено от Университета в Мичиган и дава много поводи за размисъл.
Анкетата е проведена сред родители на 386 деца на възраст от 0 до 5 години. И по-малко от половината от тях заявили, че знаят какво да направят, когато детето се задави или, ако по грешка погълне медикамент: те ще приложат похвата на Heimlich (Хаймлих), като застанат зад гърба на детето, обхванат тялото му с ръце, които държат здраво сключени в основата на гърдите и натискат.
В други случаи ще извадят с пръсти предмета от гърлото, или ще накарат хлапето да повърне, ще го поставят на страни, ще се обадят на Бърза помощ. Последователността на спасителните процедури обаче не е тази, коментират специалисти.
При средно по тежест изгаряне едва един от 10 анкетирани родители смята, че е нужно да заведат детето в болница.
Снимка: Guliver / iStock
Това доказва, че повечето родители трудно вземат решение кое състояние е спешно и кое – не, кога могат да окажат първа помощ вкъщи и кога се налага да отидат в болница. И често в паниката си, дори при леки случаи, те предпочитат да е в болница.
Водейки го при специалист, те са уверени, че всичко ще е наред.
Има обаче случаи, когато се налага да действат бързо и на момента. Няма време да се стигне до болница. Например, при попадане на предмет в гърлото и задушаване.
В други случаи – при поглъщане на медикаменти по грешка, те бързат да заведат детето в болница, но пропускат да вземат шишенцето или опаковката, от което предполагат, че хлапето е взело хапчета.
А това отново забавя лекарите и им пречи да предприемат нужните спасителни действия.
Най-правилната реакция, която би трябвало да предприемат, ако се съмняват, че детето е погълнало нещо опасно, е да се обадят на Бърза помощ – да изслушат инструкциите и едва тогава да тръгнат към болница.
Затова е по-добре родителите да бъдат обучавани как да действат, съветват специалистите.
Източник: topsante.com, адаптация Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари